NATURALNY DOM

Opis Domu

Strona Glowna
Zdrowie Mieszkańców
Opis Domu
Koszty Budowy
Warsztaty
Trwałość Cegieł
O Firmie

 

Osiedle  Domów Naturalnych w Bończy

zapraszamy na stronę www.osiedleboncza.pl

 

W Europie eksperci tak skomplikowali wiedze o budowaniu prostego domu, ze sami ledwo się orientują w tym gąszczu zasad i przepisów. Z tej góry prawd i łgarstw nieźle żyją. Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć do czasopism budowlanych.

Kiedy mieszkaniec Afryki potrzebuje domu, bierze łopatę, maczetę i idzie budować, często bardzo piękny dom.

Czy ten schemat można zastosować u nas?

Nasz wysiłek był i jest nadal skierowany do osiągnięcia takiego scenariusza, pragniemy zdecydowanie uprościć budowę domów.

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY

Proponujemy dom nie podpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym, przewidziany do rozbudowy.

Konstrukcja domu składa się z dwóch zasadniczych części:

  1. monolitycznej osłony izolacyjnej domu z cegieł z gliny ze słomą mieszanej, w kształcie igloo (mury i sklepienie poddasza).
  2. lekkiego drewnianego szkieletu.

Cegły wykonujemy sami, lub powierzamy ich wykonanie pracownikom niewykwalifikowanym. Mieszamy rozpuszczoną w wodzie glinę z słomą, macerujemy, następnie formułujemy z masy cegły, które suszymy na słońcu i wietrze

W międzyczasie, na wcześniej przygotowanych fundamentach, montujemy lekki szkielet drewniany wraz z deskami podsufitki na poddaszu. Innowacyjny szkielet drewniany jest kluczowym elementem technologii */. Szkielet przenosi wszystkie obciążenia i zapewnia bezpieczeństwo budowli.

Następnie murujemy sami grube mury i sklepienie poddasza. Cegły sklepienia układamy na deskach podsufitki służącej teraz jako szalunek. Murujemy na zaprawie z gliny i sieczki. Murowanie jest proste i przyjemne.

Przybijamy do wiązarów dachowych łaty i pokrycie dachu z dranic osikowych. Wykonanie pokrycia dachu jest równie proste jak murowanie.

Po umocowaniu stolarki okiennej i drzwiowej, montażu drewnianych schodów stan surowy budynku mamy zakończony.

Na etapie prac stanu surowego domu, specjalistycznej wiedzy wymaga jedynie wykonanie konstrukcji drewnianego szkieletu. Wykonanie szkieletu jak również stolarki i schodów proponujemy zlecić naszej stolarni, na życzenie zamówione podzespoły dostarczamy na plac budowy.

Przed rozpoczęciem budowy warto zapoznać się dokładniej z specyfiką prac. Dlatego organizujemy Warsztaty - przygotowujące w ciągu kilku dni chętnych do samodzielnej pracy przy budowie domu z gliny.

*/ Koncepcja konstrukcji i technologia wykonania jest zastrzeżona w Urzędzie Patentowym RP Nr 328297/1998. Konsultacja konstrukcji prof. dr. hab.Stanislaw Umiński (Politechnika Gdanska)

DOKUMENTACJA BUDOWLANA

Wykonanie domu jest niezwykle proste, jednakże, aby sprostać wymogom Prawa Budowlanego, trzeba wykonać kompletną dokumentację budowlaną i uzyskać niezbędne uzgodnienia.

Polska jest jedynym krajem w Europie, który posiada normy budowlane w zakresie budownictwa z gliny lekkiej, w związku z czym nie ma problemów z uzgodnieniami i zatwierdzeniem dokumentacji budowlanej.


Ściana Boczna


Widok wnętrza w stanie surowym

 
Przygotowanie masy

 

EKOLOGICZNA, NATURALNA TECHNOLOGIA:
bulletużywa miejscowe materiały budowlane występujące w obfitości w naturze (glina, piach, kamień) lub łatwo odnawialne (np. drewno topoli, osiki)
bulletoszczędza energię - na budowę naturalnego domu zużywa się 15% energii w porównaniu z innymi współczesnymi technologiami
bulletnie zanieczyszcza atmosfery, dzięki brakowi procesów wypalania
bulletnie pozostawia żadnych odpadów
bulletpo zużyciu technicznym następuje recykling całego domu


Forma 14 cegieł

TRWAŁOŚĆ

Trwałość domów z gliny i słomy potwierdzają używane do dzisiaj m.in. w Polsce, Niemczech, Anglii kilkusetletnie domy. Glina po wyschnięciu kamienieje, mieszkasz w domu z naturalnego, ciepłego kamienia. „Ostrzegam żeby nie młotkiem łupać, ale piłką rozrzynać cegłę należy, gdyż 3 calowa sieczka z paździorami w glinie zmieszana jak wyschnie, to do wielkiej zakamieniałości przychodzi”- tak pisał Piotr Aigner w poradniku z 1791 r. „Budownictwo wieyskie z cegły glino-suszonej”.

 
Suszenie cegieł na słońcu i wietrze


Fundamenty z kamienia polnego


Montowanie ścian szczytowych


Monolityczna osłona izolacyjna domu z cegieł z gliny  ze słomą

DOMY Z ZIEMI W AFRYCE PÓŁNOCNEJ

Strona Glowna ] Zdrowie Mieszkańców ] [ Opis Domu ] Koszty Budowy ] Warsztaty ] Trwałość Cegieł ] O Firmie ]

Naturalny Dom
Wojciech M. Brzeski
Bończa 20
09-533 Słubice, woj. mazowieckie
tel. + 48.24.277.8275
tel. + 48.608.633.301
email: onkami@vp.pl